Ubezpieczenia motolotni, lotni, paralotni oraz motoparalotni

Ubezpieczenia Aktualności Najczęściej zadawane pytania

Osoby nie interesujące się statkami powietrznymi wszystkie opisane w tej kategorii maszyny zdefiniują jako „paralotnia”. Dla pasjonatów oczywisty jest podział na lotnie, motolotnie, paralotnie oraz motoparalotnie.

Lotnia nie posiada napędu, utrzymuje ją siła nośna. Ma kształt delty, a pilot przyczepiony jest za pomocą specjalnych uprzęży. Gdy do opisanej maszyny dodalibyśmy silnik powstaje motolotnia. Jest to oczywiście uproszczony opis, ponieważ różnic jest więcej, przede wszystkim motolotnia jest cięższa, ponieważ, oprócz silnika, posiada też większe skrzydło, które jest sztywniejsze niż w przypadku lotni. Co więcej pilot siedzi w specjalnym wózku i stąd steruje motolotnią za pomocą belki przymocowanej do skrzydła. Lot nią może być więc dłuższy, niż w przypadku lotni. Paralotnia z kolei posiada miękkie i sterowne skrzydło, do którego za pomocą linek przymocowana jest uprząż pilota. Zadaniem pilotującego jest sterowanie paralotnią dzięki balansowaniu ciałem. Lot jest zazwyczaj krótszy niż w przypadku motolotni. Motoparalotnia posiada silnik, miękkie skrzydło oraz wózek dla dwóch osób. Lot przeważnie trwa do 20 min.

Lotniarstwo, zarówno “moto” jak i “para”, to sport zyskujący na popularności z każdym rokiem. Coraz więcej osób pasjonuje się latami paralotnią, motolotnią, czy motoparalotnią. Jak korzystać z nich bezpiecznie? Jakiego rodzaju ubezpieczenie powinien wykupić użytkowników tych sprzętów? Tego dowiesz się na aeoropolisa.pl

Dla bezpieczeństwa użytkowników podczas lotów motoparalotnią, paralotnią oraz motolotnią powinien być obecny doświadczony pilota, a dodatkowe zabezpieczenie w razie nieszczęśliwego wypadku powinna stanowić polisa ubezpieczeniowa.

Polisa zapewnia ochronę w sytuacjach wystąpienia ryzyka szkód związanych z użytkowaniem lotni. Ubezpieczenie gwarantuje pokrycie szkody, na wypadek zaistnienia zdarzenia z udziałem paralotni, motolotni, lotni czy motoparalotni. Ryzyko związane z ich użytkowaniem i obsługą, a także przechowywaniem jest przedmiotem ubezpieczenia.

 

Ubezpieczenia motolotni, lotni, paralotni oraz motoparalotni

Najczęściej zadawane pytania

Tak. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 5 października 2007 r.

Zgodnie z obowiązkiem określonym przez ustawodawcę dla pilotów statków powietrznych ustalona została wysokość minimalnej sumy ubezpieczenia w zależności od wagi statku powietrznego. Dla pilotów paralotni i lotni jest to zakres od 70 kg do 495 kg i suma 20 000 SDR.

Tak. Polisa dotyczy wszystkich paralotniarzy i lotniarzy. Brak przynależności do Aeroklubu nie wyklucza możliwości skorzystania z ubezpieczenia OC.

Aktualności

Zarobkowe loty lotnią

AeroPolisalotnie 09.08.2023 09:18

Zarobkowe loty lotnią

Loty lotnią, które niegdyś były wyłącznie formą rekreacji i sportu, stały się popularnym sposobem zarobkowania dla doświadczonych pilotów i miłośników...

Czytaj więcej

Czy loty paralotnią są bezpieczne?

AeroPolisalotnie 09.03.2023 15:09

Czy loty paralotnią są bezpieczne?

To pytanie zadaje sobie każdy, kto zastanawia się nad uprawianiem paralotniarstwa. Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, a wraz z nimi sezon dla fanó...

Czytaj więcej