Dron na komunię

autor: AeroPolisa,

Zbliża się sezon komunijny, dziadkowie, ciocie i wujkowie przeglądają internet w poszukiwaniu idealnego prezentu dla przystępującego do I Komunii dziecka. Od kilku lat hitem jest podarowanie dziewięciolatkowi drona.

Jaki dron wybrać na I Komunię?

Zwyczajowo przyjęło się, że prezent komunijny jest większy i droższy niż ten, którym obdarowujemy dziecko na urodziny, czy święta. Dron uważany jest za bezpieczniejszy prezent niż quad, a plasuje się na podobnej półce cenowej. To powoduje, że często członkowie rodziny wybierają go dla swoich bratanków, siostrzeńców, czy wnuków. 

Jeśli jednak chodzi o bezpieczeństwo ich użytkowania bezsprzecznie mogą stanowić one zagrożenie nie tylko dla samego użytkownika, ale także innych osób, czy rzeczy w przestrzeni. Dlatego rozważając zakup warto zapoznać się z ofertą OC pilota drona

Ubezpieczenie OC pilota drona dla dziecka

Warto pamiętać, że ochrona ubezpieczeniowa drona zawierana jest na pilota. Nie można więc wykupić jej na dziewięcioletnie dziecko, które nie posiada jeszcze zdolności do czynności prawnych. 

W przypadku małoletniego do 14 roku życia operacje dronem mogą być wykonywane przez niego samodzielnie w następujących przypadkach:
1. Użytkowany dron jest zabawką w rozumieniu dyrektywy 2009/48/WE (tzw. dyrektywa zabawkowa - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32009L0048&from=PL);

2. Loty wykonywane są pod bezpośrednim nadzorem osoby pełnoletniej.

Dron jest traktowany jako zabawka jeśli waży mniej niż 250g, maksymalna prędkość lotu w poziomie wynosi 19 m/s oraz maksymalna wysokość lotu nie przekracza 120m. 

Jeśli w instrukcji obsługi drona (w opisie zasad bezpieczeństwa, eksploatacji lub w innym miejscu) znajdzie się informacja wskazująca „od lat 14” to jest to jasna informacja, że nie będzie to już zabawka. 
Unijna dyrektywa 2009/48/WE (tzw. dyrektywa zabawkowa - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32009L0048&from=PL) ma zastosowanie do produktów zaprojektowanych lub przeznaczonych, wyłącznie lub nie, do użytku podczas zabawy przez dzieci poniżej 14 roku życia.

Dlatego warto wziąć to pod uwagę decydując się na zakup tego typu sprzętu i wybrać ten o mniejszej wadze. Gdyż przy większych dronach nie będzie możliwości objęcia ochroną pilota poniżej 14 r.ż. 

Bezpieczeństwo użytkowania drona

Sterowanie dronem nie jest czynnością łatwą, nawet dorośli przed lotem muszą posiąść niezbędną wiedzę o działaniu maszyny, potrafić skoordynować swoje ruchy tak, aby manualnie zapanować nad sprzętem. Ważna jest też orientacja w przestrzeni, której często brakuje dzieciom. Dlatego sprzęt może ulec rozbiciu czy wypadkowi. 

Po takim zdarzeniu z udziałem osoby niepełnoletniej najczęściej nie zadziała gwarancja, a więc to rodzice/opiekunowie będą zmuszeni sfinansować pokrycie szkody z własnych środków lub z OC w życiu prywatnym. 

Za to, jak przebiega lot odpowiada pilot drona. Jeśli jest nim dziecko, które spowoduje wypadek - odpowiedzialność za jego skutki ponoszą rodzice lub opiekunowie. Zarówno według prawa lotniczego, jak i cywilnego. 

W chwili oderwania się drona od ziemi jego pilot jest użytkownikiem przestrzeni powietrznej i powinien przestrzegać prawa lotniczego. Złamanie przepisów odczują rodzice, ale dziecko powinno znać obowiązujące je zasady. 
Jeśli rodzic decyduje się na zakup takiego prezentu powinien sam według instrukcji użytkowania wykonać kilka pierwszych lotów. Zawsze gdy sprzęt jest w rękach niepełnoletniej osoby dorosły opiekun musi mu towarzyszyć, aby kontrolować sytuację i dbać o bezpieczeństwo malucha. 

Jeśli zdarzył się wypadek podczas sterowania przez dziecko dronem o masie ponad 250 g, OC pilota drona nie zadziała. Drony definowane jako "zabawki" sugerują już swoją nazwą, iż są przeznaczone do użytkowania przez dziecko, dlatego tylko takim sprzętem może kierować dziewięciolatek pod opieką osoby dorosłej. 


Warto wiedzieć:


Sprawdź ubezpieczenie: