Baloniarstwo

autor: AeroPolisa,

Lot balonem to nie tylko atrakcja turystyczna, ale dla wielu osób także hobby i sposób na spędzanie wolnego czasu. Pasjonaci tego sportu posiadają własne balony, dlatego coraz większą popularnością cieszy się ubezpieczenie dedykowane baloniarzom. 

Jakie są koszty posiadania własnego balonu?

Balon z podstawowym wyposażeniem do 20 m wysokości i 15 m średnicy wyniesie ok. 25 tys. euro. Bardzo często wykorzystywane są one w celach reklamowych, gdyż na powłoce zamieszczone jest logo i grafika konkretnej firmy. 

Zastosowanie balonu

Tego typu balonu ustawiane są skwerach miejskich lub w pobliżu sklepów. Oprócz funkcji reklamowej może być wykorzystywany również w celach sportowych. Z łatwością wznosi się i opada, więc czas przygotowania go do lotu nie trwa długo. Rzadko tego typu balony są wykorzystywane komercyjnie gdyż, ze względu na mały udźwig, zmieszczą maksymalnie 2 osoby. Często jest natomiast wykorzystywany do promocji firm sponsorujących załogę balonową w czasie zawodów oraz na czas pokazów reklamowych. 

Balon turystyczny 

Balony takie są większe (wys.25 m, średnica 18 m) i pomieszczą nawet 7 osób. Ich koszt to ok. 50 tys. euro. Tu spektrum działań, do których możemy użyć balonu jest szersze. Wykorzystanie go zarówno w celach reklamowych, jak i przewozu pasażerów powoduje, że wiele osób traktuję zakup balonu jak inwestycję, która z czasem stanowi źródło ich utrzymania. Balon nie jest przeznaczony do lotów sportowych. 

Największe i najdroższe balony 

Mieszczą kilkanaście osób i kosztują ponad 60 tys. mają 30 m średnicy i nawet 40 m wysokości, dzięki czemu stanowią ogromną powierzchnię reklamową. Sprawdza się zarówno w czasie lotów na uwięzi w trakcie imprez plenerowych. Aby wznieść się w powietrze wymaga on dużej powierzchni wokół. Dlatego najczęściej wykorzystywany jest do celów promocyjnych na ziemi, aby nie generować kosztów eksploatacji. 

W przypadku lotu każdym z opisanych balonów nie można lekceważyć panujących warunków pogodowych. W celu wykonania lotu swoim balonem zaliczyć należy kurs teoretyczny i praktyczny. 


Warto wiedzieć: 


Sprawdź ubezpieczenie: